Türkiye Enerjisine Yön Veriyor, Elektriksiz Evde Tatil Yapıyor

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, elektrik ve suyu olmayan, doğup büyüdüğü baba evini o dönemki malzemelerle aslına uygun şekilde yeniden inşa ederek, zaman zaman geldiği memleketinde bu evi kullanıyor.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayburt’un Demirözü ilçesine bağlı Beşpınar köyünde doğup büyüdüğü dönemlerde evlerde elektrik ve suyun olmadığını anlattı.

Köyden Bayburt’a o dönemde 40 kilometre yolu kamyonla 4 saatte gittiklerini dile getiren Yavuz, “Kışın yollar kapanırdı, kızakla gidebilirdik. Köyümüzde ilkokul vardı, ortaokul ve daha sonrası yoktu. Dolayısıyla tabi ki köyde yaşarken şehre gidip okuyacak kaynaklara sahip olmak oldukça zordu ama bu imkanı çok şükür yakaladık” dedi.

Özellikle Anadolu’da ve Anadolu köylerinde geleneksel yaşamın giderek yok olduğunu belirten Yavuz, köylerdeki geleneksel yaşamın içinde doğulup büyünülen evlerin Türk toplumunun tarihsel anlamdaki bütün birikimlerinin bu anlamda yok olduğunu söyledi.

Yavuz, modernleşme ve betonlaşmanın bu geleneksel yapıyı yok ettiğini anlatarak, kendisinin de köyünde o geleneksel yaşamı gelecek kuşaklara gösterecek bir yapılaşma gerçekleştirmek istediğini ifade etti.

Bununla Türk toplumunun geçmişteki değerlerini gelecek kuşaklara aktarmayı amaçladığını belirten Yavuz, “Bu yapı benim doğup büyüdüğüm, dedemin, nenemin, babamın, annemin birlikte yaşadığımız evin birebir aynısı. İçerisinde elektrik, su yok, tuvalet dışarıda. İki odası, tandırı, ambarları, yaşamın olduğu şekliyle ve bütün eşyaları da orijinal haliyle koymaya gayret ettim” diye konuştu.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/sirketlerden/enerjiye-yon-veriyor-elektriksiz-evde-yasiyor/haber-423637

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.