Hikayemiz

KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ KURULUŞ AMACI, MİSYON VE VİZYONU

Bayburt İli, Demirözü İlçesi, Beşpınar Köyünde 15.000 m2 alan içerisinde inşa edilen müzemiz, zaman ve mekân ilişkisi içerisindeki tüm yapılar, bölgenin dokusu ve mimari yapısı ile bütünleşik olarak yapılmıştır. Kullanılan taşlar ve ahşaplar, çevre köylerde yıkılan evlerden ve dağlardan toplanmıştır. Müzemiz içerisinde;

Köy Evi, Su Değirmeni, Bezir Yağı Değirmeni, Anfi Tiyatro ve Açık Hava Sineması, Köy Meydanı, Dede Korkut Türk Kimliği Kütüphanesi, Mescit, Tandırlık, Daimi Çinimaçin Sergi Alanı, Kapalı Sergi Salonları, Açık Sergi Alanları, Salıncak, Bayburt Güvercin Kuşu Evi, Aşhane, Gecekondu ve Konak’tan oluşmaktadır.

Müzemiz, yaşayan müze konseptini motto olarak kullanmakta olup, “eski hayatı” muhafaza edip, “yeni hayatın” içinde görünür kılmayı amaçlamıştır. Modernleşme ve göç olgusu ile başlayan dönüşümün, köylerimizde meydana getirdiği mimari hasara karşı, bir farkındalık oluşturmak, unutulmaya yüz tutan geleneksel hayatın güzelliklerini, yeni nesillerin dimağında canlı tutmak ve insanı öne çıkarmayı misyon olarak benimsemiştir.

Unutulmaya yüz tutan geleneksel yerel kültürün, çocuk oyunları, masallar, endemik bitkilerin tanıtımı, ağız barı geleneği, düğün ve kına gelenekleri, imece usulü ile yardımlaşma örnekleri, kaynaşma ve paylaşma kültürü, sistematik bir bütünlük içerisinde yapılan faaliyetler ile canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda;

Tırpan ile ot biçme şenliği, Tandır Şenliği, Harman Şenliği, Kem eğirme şenliği, Bayburt Türküleri Klipleri serisi, Bulgur yapma şenliği, 2020 yaz döneminde Pandemi kısıtları içerisinde yapılan faaliyetler olmuştur. Aynı faaliyetler gelecek yıllarda da, genişletilerek sürdürülecektir.

Yaşanmış hikâyeler, gerçek kişiler ve bu kişilere ait eşyalar üzerinden sergilenmektedir. Böylece ziyaretçilerin kendi aile ortamında yaşanmışlıkları, temel sunum olarak öne çıkarılmaktadır. “Bize gelen bizi yaşasın” sloganı ile ziyaretçilerin yerel kültür ile tanışmaları sağlanmakta, Bayburt folklorunun özgün örnekleri, ziyaretçilerin görsel ve duygusal algılarına sunulmaktadır.

Yaşayan müze’ nin içeriği, ziyaretçilerin sunumları bizzat yaşayarak hissetmelerine atmosfer sağlamaktadır. Arzu edenler tandır yakıp ekmek pişirebilmekte, sinema gecelerinde açık havada film izleyebilmekte, kütüphane’ de kitap okuyabilmekte, mescitte namaz kılarken, su değirmeninde un öğütebilmektedir. Köy meydanımızda inşa edilen geleneksel sanatların icra edildiği dükkânlar ise geçmişe bir yolculuk havası içinde sohbet imkanı sağlamakta, demirci dükkanında demir dövülebilmekte, köy kahvesinde çay içebilmektedirler. Ağız barı geleneği, köy evinin toprak damında icra edilebilmekte, gelin direğine çıkan gelinin önünde, köy düğünü yapılabilmektedir.

Zaman ve mekân ilişkisini, “yaşayan müze” sloganı ile hayata geçirmeyi temel vizyonumuz olarak tanımladık.

İlişkili sivil toplum kuruluşları, Bayburt Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü gibi bürokratik muhataplar ile birlikte planlanan Dede Korkut Masalları Festivali, Bayburt genelindeki ortaöğretim kurumlarında kurulan koro ve geleneksel çocuk oyunları festivali önümüzdeki dönemin temel faaliyetleri olacaktır.

Saygılarımızla

Kenan Yavuz

Kenan Yavuz Kültür Vakfı Başkanı ve Etnografya Müzesi Kurucusu

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.