Saffet Emre TonguçTarihçi – Yazar – Profesyonel Rehber – Konuşmacı

1966 yılında Çorlu’da doğdu. Şişli Terakki Lisesi’nin ardından girdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde, Turizm ve Otel Yöneticiliği ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde öğrenim gördü. Ardından yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nin Osmanlı Sosyal Tarihi programında tamamladı. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.

Gerek mesleki, gerek şahsi ilgisinden dolayı 150’ye yakın ülkeye seyahat etti; 1.400’den fazla şehir gördü. Seyahatlerinde çektiği fotoğraflar, 1990 yılından itibaren Amerika ve Avustralya başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki dergi ve internet sitelerinde yayınlandı.

CNN International’ın “Earth Matters” adlı programının Türkiye bölümüne konuk olarak katıldı; ABC Televizyonu’nun “Good Morning America” programında sunuculuk yaptı. National Geographic, CNN Travel gibi dünyanın önde gelen TV kanallarına konuk oldu. İstanbul the Ultimate Guide kitabının haberleri, New York Times ve International Herald Tribune gazetelerinde yer aldı. Yaptığı çalışmalar ve yazıları, dünyanın en prestijli yayın organlarından Conde Nast Traveler, Travel and Leisure, National Geographic, Lonely Planet gibi yayınlarda yer aldı.

Google’ın CEO’su Eric Schmidt, oyuncular Robert Redford, Candice Bergen, Kevin Spacey, modacılar Calvin Klein, Diana Von Fürstenberg, Michael Kors, Eli Tahari, Guess’in sahibi Paul Marciano, ABD’li talk show sunucusu ve yüzyılın en etkili kadınlarından sayılan Oprah Winfrey, ABD’nin ilk kadın dışişleri bakanı Madeleine Albright, ABD’nin eski Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı Colin Powell, Finans Uzmanı Leon Black’in de aralarında bulunduğu 100’e yakın dünyaca ünlü ve etkili isme İstanbul’u gezdirdi.

NTV’de iki sezon “Paha Biçilemez İstanbul” programını yaptı; kanalın en yüksek izlenme oranlarına ulaşan yayını oldu. 2017 yılında Ayrıcalıklı Rotalar programı ile bu kez Türkiye’yi ve dünyayı dolaşarak birbirinden ilginç yerleri anlatmaya başladı. Ayrıcalıklı Rotalar programı 2017’den bu yana devam ediyor.

Tasarımını yaptığı ev ve bahçeler; Maison Française, House Beautiful, Home Art, Marie Claire, Elele, InStyle ve Banyo + Mutfak gibi dergilerde yayınlandı. Türkiye’nin ilk sesli online tur uygulaması Piri’nin ilk rehberi oldu. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından binlerce önerinin yer aldığı SET akıllı telefon uygulamasını 2021 yılında kullanıma sundu. 29 kitap yazdı, 40’a yakın ödül aldı.

2004 yılından bu yana Hürriyet Seyahat ekinde yazıyor. İstanbul Life ve Skylife dergilerinin de yazarları arasında yer alıyor. Yazar, profesyonel konuşmacı ve TV programcısı olarak yürüttüğü çalışmaların yanı sıra turizmi keşif duygusuyla birleştirdiği özel rotalara turlar düzenleyerek profesyonel rehberliğe devam ediyor

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.