Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Kurucusu – Kenan Yavuz Kültür Vakfı Başkanı

Kenan YAVUZ Özgeçmiş

1959 yılında Bayburt’ta doğan Kenan Yavuz, 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünde yüksek lisans yaptı.

İş hayatına 1985 yılında Koç Holding bünyesinde başlayan Kenan Yavuz 2004 yılına kadar şirketin farklı disiplinlerinde görev aldı ve çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1998-2000 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde ikinci kez yüksek lisans (MBA) yapan Yavuz, 2004 yılı Mart ayında Petkim Petrokimya Holding Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Mayıs 2004 tarihinde Petkim Genel Müdürlüğü görevine atandı. Türkiye’nin en önemli stratejik kuruluşlarının başında gelen Petkim Petrokimya Holding’in özelleştirilmesi sürecini 2008 yılında tamamladı. Petkim’i satın alan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın talebi ile özelleştirme sonrası Petkim Genel Müdürü olarak görevine devam etti.

2009 yılında SOCAR’ın Türkiye’deki faaliyetlerini genişletme kararı çerçevesinde kurulması kararlaştırılan SOCAR Türkiye Enerji AŞ’de Başkan/CEO görevine atandı.

2009 yılından itibaren, SOCAR Türkiye Enerji A.Ş. bünyesinde STAR Rafinerisi, Petlim Limancılık Ticaret, SOCAR Power Enerji Yatırımları ve dağıtım şirketlerini kurdu. Kenan Yavuz, Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik-Dağıtım entegrasyonuna dayalı olarak Türkiye ekonomi tarihinin en büyük sanayi yatırımcısı haline gelen

SOCAR Türkiye Enerji A.Ş.nin Başkanlığı (CEO) görevini Nisan 2016’ya kadar yürüttü.

Birçok Sivil Toplum Kuruluşunun yanı sıra; TÜSİAD, DEİK ve MÜSİAD üyesi olan Kenan Yavuz, URAK Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi üyesidir.

2015 Ağustos ayında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından “TERAKKİ MADALYASI” ile ödüllendirildi.

Şuanda İrfan Plastik ve Kalıp Sanayi ve Tic. A.Ş, Ezgert Turizm A.Ş. ve Yavuz Yönetim Çözümleri Ltd. Şti, İrfan Gayrimenkul ve Danışmanlık Ltd. Şti şirketlerinin dâhil olduğu İrfan Şirketler Grubu’nun Başkanlığını yapmaktadır.

Çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda röportaj ve makaleleri yayınlanan Kenan Yavuz evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.