Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Kurucusu – Kenan Yavuz Kültür Vakfı Başkanı-İrfan Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı

Kenan YAVUZ Özgeçmiş

1959 yılında Bayburt’ta doğan Kenan Yavuz, 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünde yüksek lisans yaptı.

İş hayatına 1985 yılında özel sektörde profesyonel yöneticilik hayatına başlayan Kenan Yavuz 2004 yılına kadar farklı disiplinlerde görev aldı ve üst düzey yöneticilik yaptı. 1998-2000 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde “Türk Toplumunun Sosyo Kültürel Yapısında Toplam Kalite” çalışması ile ikinci kez yüksek lisans yapan Yavuz, 2004 yılı Mart ayında Petkim Petrokimya Holding Yönetim Kurulu Üyeliğine, Mayıs 2004 tarihinde Petkim Genel Müdürlüğü görevine atandı. Türkiye’nin en önemli stratejik kuruluşlarının başında gelen Petkim Petrokimya Holding’in en uzun süre görev yapan genel müdürü olarak özelleştirilme sürecini yönetti ve 2008 yılında tamamladı. Petkim Holding’i satın alan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın talebi ile özelleştirme sonrası Petkim Genel Müdürü olarak görevine devam etti.

2009 yılında SOCAR’ın Türkiye’deki faaliyetlerini genişletme kararı çerçevesinde, kurulması kararlaştırılan SOCAR Türkiye Enerji AŞ’de Başkan/CEO görevine atandı.

2009 yılından itibaren, SOCAR Türkiye Enerji A.Ş. bünyesinde STAR Rafinerisi, Petlim Limancılık , SOCAR Power Enerji Yatırımları ve Dağıtım şirketlerini kurdu ve yönetti. Kenan Yavuz, Rafineri-PetrokimyaEnerji-Lojistik-Dağıtım entegrasyonuna dayalı olarak Türkiye ekonomi tarihinin en büyük sanayi yatırımcısı haline gelen SOCAR Türkiye Enerji A.Ş.’nin Başkanlığı (CEO) görevini Mart 2016’ya kadar yürüttü.

Profesyonel üst yöneticiliği döneminde Petkim, Star Rafinerisi, Tanap, Petlim Liman, Socar Enerji ve Dağıtım projelerinde oluşan 20 Milyar Dolar tutarındaki reel sektör yatırımlarının hayata geçmesine liderlik etti.

2008-2011 Yıllarında Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı, DEİK/Türk İtalyan İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve URAK Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği Başkan Vekilidir.

2015 Ağustos ayında Türkiye ve Azerbaycan stratejik ortaklığında, SOCAR bünyesinde gerçekleşen STAR Rafinerisi, TANAP Doğalgaz Boru Hattı, Petlim Limanı, Enerji ve Petrokimya Yatırımlarında gösterdiği başarılı çalışmalar ve “iki devlet bir millet” anlayışının hayata geçmesindeki üstün gayretleri  nedeniyle, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından “TERAKKİ MADALYASI” ile ödüllendirildi.

Profesyonel yaşamından sonra kendi işlerini kurdu. Otomotiv Sanayine orijinal parça üretimi yapan İrfan Plastik ve Kalıp Sanayi ve Tic. A.Ş, Turizm Sektöründe müze ve otelcilik için Ezgert Turizm A.Ş. Yönetim Danışmanlığı faaliyetleri için Yavuz Yönetim Çözümleri ve İrfan Gayrimenkul şirketlerinden olan İrfan Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2012 Yılında doğup büyüdüğü topraklara vefa borcunu ödemek amacı ile, sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı “Kültür Evi” çalışması, süreç içinde Kenan Yavuz Etnografya Müzesi olarak faaliyete başladı. Kurduğu Kenan Yavuz Kültür Vakfı çatısı altında, Bayburt İli,Demirözü İlçesi, Beşpınar Köyünde 15 bin metrekare alan üzerinde 26 farklı mekândan oluşan Etnografya Müzesi, 2021 yılında Avrupa Müze Forumu (EMF/EMYA) tarafından “Avrupa’da Yılın Müzesi” (European Museum of the Year Award) ödülünü,2022 yılında ise Avrupa Birliği Kültür Mirası Europa Nostra ödüllerini kazanarak, alanında Dünya’nın en önemli iki ödülüne birden sahip ilk müze ve kurum oldu.2022 Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülünü,  24 Ocak 2023 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Ankara’da düzenlenen tören ile aldı. Kenan Yavuz Etnografya Müzesi içerisinde müze otel olarak inşa ettiği “Loru Han”  ile, kültür ve deneyim turizminde öncü çalışmalar yaptı. Anadolu’nun kadim kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak amacı ile “Bir Sahiplenme Hikâyesi” isimli belgesel film çalışmasını hayata geçirdi.

Bize Gelen Bizi Yaşar, Köklere Dönüş, Yaşayan ve Yaşatan Müze mottoları ile, faaliyetlerini her geçen gün büyüten ve genişleten Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, yurt içinden ve yurt dışından yüzbinlerce ziyaretçi ağırladı.

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.