Hikayesini Dinleyin

Geleneksel Çarşı

Hikayesi

“Ahilik, Anadolu topraklarının mayasını oluşturan, yüksek ahlak düzeyine sahip, meslek icrasını adalet, merhamet ve dürüstlük kavramları üzerine kurmuş bir geleneğin adıdır. Köyümüzde 1930-1990 yılları arasında mesleklerini icra etmiş insanların hatıralarını, mekanlarıyla buluşturarak müzemizde yarattığımız geleneksel çarşı, modernitenin yok etttiği küçük esnaf geleneğini bütün sıcaklığı ve muhabbeti ile günümüze taşıma amacındadır.
Yaşanmışlıktan hareket ederek inşa ettiğimiz çarşı, yerel halk ile bütünleşen müze anlayışının da somut bir göstergesidir.
İnsanlık, şehirlerin devasa alışveriş merkezlerinde, marketlerde,mağazalarda ve sokaklarda tüketen robotlara dönüşerek yok olmaktadır.
Oysa eskiden bu çarşılarda herkes birbirini tanır, cebinde para olmadan dahi alışveriş yapabilirdi. Bu minik dükkanlar aynı zamanda muhabbet mekanlarıdır.
Modern dünya, insanı tüketen bir canavara dönüştürmüştür.
Müzemiz, modern dünyanın insan öğüten dişlilerinden sıyrılmak isteyenlerin mekanı olmak için kurulmuştur.
Sımsıcak mekanları günümüze taşımak, küçük esnafın ve meslek sahibi insanların erdemine vurgu yapmak için hayata geçirdiğimiz geleneksel çarşımız, ziyaretçilerimizin en çok beğendiği mekanlarımızdan biri olmuştur.
Değişmemesi gereken güzelliklerimizi, mekanik dünyaya ezdirmemek için direnmeliyiz.
Modern dünya, ciddiye alınacak bir yaşam biçimi değildir. Çünkü onun içinde insan yoktur.
Sadece eşyaların var olduğu bir dünya, insanı mutluluk ile buluşturamaz, zaten buluşturamamıştır da.
Şimdi köklerimizle buluşma zamanıdır.”

Hikayesini Dinleyin ve İzleyin