Büyük bir başarı öyküsü

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/ali-canip-olgunlu/buyuk-bir-basari-oykusu-6511438

Bayburt’un Beşpınar köyündeki Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin “2021 Silletto Ödülü”ne değer bulunması Anadolu adına hepimizin gururudur
Kısa süre önce Avrupa Yılın Müzesi ödüllerini açıkladı. 2021 yılının altı ana kategorideki büyük ödüllerden birine, Bayburt’un Beşpınar köyündeki Kenan Yavuz Etnografya Müzesi layık görüldü. Silletto ailesinin kültürel mirasa katkı ve saygılarına ithafen Silletto ana kategori müze ödülü, Avrupa’daki birçok müzenin önünde Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne seçici kurul tarafından büyük bir teşekkür ve onurla verildi. Anadolu adına hepimizi gururlandıran bu ödülün müzemize layık görülmesinin gerekçesi ise ayrı bir onur kaynağıdır. Şöyle ki: “Kültürel mirası kökleriyle buluşturmuş, kültür zenginliğini görünür kılmış, yerel halk ile birlikte çalışarak bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamış olması” gibi son derece erdemli sebeplerle ödül Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin oldu.
Anadolu dervişi
Bayburt, sözlü ve yazılı edebiyatımızın dergâhı olan şehirlerimizdendir. Dede Korkut hikâyelerinin yazıya alındığı üç şehirden biridir; ancak bakışları üzerine hak ettiği gibi çekememiştir. Kültür her şeyin varlık nedenidir elbette; ancak sanat eserleriyle bir göstergeye dönüşemediği sürece, kültürel miraslarımız zaman içerisinde unutulur, tahrip edilir, hatta yok sayılır. Anadolu’nun birçok şehri ne yazık ki sahip oldukları kültürel mirasları yeterince değerlendirmemiştir. Değerli olan bir şeyi değerlendirebilmek için şehir, kasaba dervişlerine, kahramanlarına ihtiyacımız var. Kenan Yavuz Bey de doğup büyüdüğü köyüne maddi ve manevi olarak büyük çabalar harcayarak her anlamda inşa ettiği Etnografya Müzesi ile Anadolu kültür tarihçisi olarak bizim gözümüzde ve gönlümüzde hem bir derviş hem de kahramandır.
Başarı öyküsü
Avrupa Silletto Büyük Müze Ödülü’nü ülkemize, gönlü almaktan değil vermekle dolu olan derviş meşrepli Kenan Yavuz Bey ve onun heyecanına cevap veren çok değerli danışma kurulu üyelerinin çabaları kazandırmıştır. Beşpınar köyü ahalisinin tamamını, müzenin etnografik yapısına dâhil ederek köyde oluşturduğu sinerjiye bizzat şahit olduğum için kişisel sevgi ve saygılarımı bir kez daha bütün okurlarım vasıtasıyla kendisine gönderiyorum. Maddi hiçbir beklentisi olmamasının yanı sıra kişisel popülist bir beklentide olmayacak kadar erdemli bir insanın ancak yapabileceği büyük bir başarı öyküsünün ürünüdür Kenan Yavuz Etnografya Müzesi.
Seyşellerde özel bir adada ultra her şey dahil tatil
Club Med, 70 yıllık deneyimle
Trafik Sigortasında Fiyatlar Düştü!
Ethica Sigorta
by Taboola
Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız olmak üzere ülkemizdeki tüm kültür-sanat platformlarının Avrupa büyük müze ödülünü ülkemize taşıyan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin kazandığı ödülün önemini ve derecesini takdir etmeye çağırıyorum. Bu büyük başarı öyküsünü ve sonucunda alınan ödülü birkaç küçük haber başlığıyla geçiştirenlerden, hatta kültür mirası büyük ödülü alınmış olmasını dahi anlayamayanların yaptığı garip haberlerden şikâyetçiyim. Konya, Tokat, Kars, Mardin başta olmak üzere bazı şehirlerde şehir derviş ve kahramanlarıyla çok çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak Bayburt’a ben yerine biz diyerek yola çıkıp ve köyüne Avrupa büyük müze ödülünü getiren Kenan Yavuz beyefendiye en mavisinden merhaba Anadolu’dan, en kırmızısından aşk ola Yaradan’dan…

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.