Murat Deniz TemelŞef

1989 doğumlu mersin doğumlu kökleri yörük. İlk ve ortaöğretimini Mersin’de aldı. Ardından lise ve üniversite ve aşçılık üzerine aldı. Bu eğitimler ile birlikte iş hayatı başladı köklerinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı fiziksel olarak. Fiziksel olarak uzaklaştıkça ,mental ve ruhsal olarak daha yakınlaştı köklerine. Ülkenin four seasons ,mövenpick gibi iyi otellerinden sonra Amerika’da benzer shereton gibi otellerde aşçılık yaptı.

Ardından Türkiye’ye döndükten sonra Murat bozok ile çalışmaya başladı 2008-09 yılları arası. Bu sırada gastronominin boyutlarını diplere inen kılcallarını keşfetmeye başladı.

Yörük mutfağının küçük içeriklerini ilk defe 2009 da murat bozok’un restoranında kullanmaya başladı. Murat Bozok ile çalışırken ,Aynı Zamanda otel, catering gibi projeler ile Türkiye’nin birçok noktasına keşfetme imkanı buldu.

Sadece gastronomik keşfi değil ,sosyolojik ve antropolojik olarak analiz etmeye çalıştı.

Bu sırada Brezilya sao paola da bir staj ayarladı dünyanın en iyilerinden seçilen Alex atala’da staj yaptı.Buranın önemli noktası Amazondan aldıkları ilhamı bir deneyime dönüştüren bir lokanta bir şef idi.

Deniz’de kendi hayatında yörük ve Anadolu köklerini dünyanın yeni yaşam biçimine adapte etmesi için daha önce bunu yapanı görmesi gerekiyor işte bu yüzden ‘’Alex Atala’’ nın yanında D.O.M restoranı seçti ve staj yaptı.

Bunun üzerine birde varolmayan bir gastronomik destinasyon nasıl yapar bu işi köksüz halde diyerek Kopenhagta NOMA rene redzepi ile staj yaptı.

Buarada ise forageing yani toplayıcı mutfak felsefesi ile bir destinasyon nasıl yaratılır bunu gördü.

Kendisi göç hayatını yaşamasada ailesinden kalan genler sürekli seyahate kıvılcımlandırdı onu.

Tüm birikimi heybesine doldurdu ve ülkeye döndü Kemal demirasal ile zamanın çok ötesinde bir gastronomi deneyimi olan ‘’alancha’’ alacatıyı açtı.

Alancha alacatı toplayıcı bir mutfaktı alacatıda bulunduğu tepede çam ağaçlarından dondurma yoncalardan çorba yaparak markası değerlendi.

Ardında alancha istanbula açıldı ve Deniz toplayıcı mutfaktan araştırmacı kök mutfağına dönüş yaptı.

Bir Anadolu hikayesi başlığı ile alancha İstanbul yoluna devam etti.

Ve Deniz kendi kanatlarıyla uçmak için 2018 de Alaf ı kurdu.

Alaf isminden deneyimine ‘’köklerinden beslenen bir göç hikayesi ‘’ olarak ifade etti Deniz.

Zira hem toplayıcı hem yörük kimliğini ifade ettiği bir lokanta oldu.

Alaf yoruk şivesinde Anamur taraflarında közlü alev demek dükkandada tamamen odun ateşi kullandıkları için ateş en uygun ifade oldu.

Sonra üzerine ‘’Yoruk studio’’ yorük köklerini günün tasarımları ile birleştiriği bir tekstil markası startup olarak 2023 de yeni hayata geçti.

Son olarak Alaf2tek İstanbul ve izmir bölgesinde mahalleciğilin son temsilcileri Tektekçi dükkanlarını tekrar hayata kazandırmak için Alaf2tek i kurdu.

Şimdi alaf ,alaf2tek,yorukstudio ile kendi köklerinden dağılmış farklı markalar ile kimliğini gastronomi üzerinden ifade ediyor.

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.