Kütüphane

Dede Korkut Türk Kimliği Kütüphanesi

Bayburt yöresi taşlarından inşa ettiğimiz kütüphanemiz, tematik bir kütüphane olarak planlandı.Türk-İslam medeniyetinin, Anadolu topraklarında filizlendiği toprakların başında gelir Bayburt.

Kütüphanemizde; Kadim Bayburt edebiyatının ve tasavvufunun şair ve yazarlarına ait kitaplar ile Türk kimliğinin klasikleri olan fikir, araştırma, roman ve çocuk masalları bulunmaktadır.

Kütüphanemiz aynı zamanda toplantı ve masal (hekat) odası olarak kullanılmaktadır.

Çocuklarımızı, mekanik dünyanın tüketim robotları haline dönüştüren post-modern dünyaya, minik hatta çok minik bir karşı duruş  olsun istedik.

Masal dinlerdim çocukken… Akıllı telefon yoktu, televizyon da… Oynayacak oyuncağım da yoktu.En büyük zevkimiz birbirimize gaz lambası ışığında anlattığımız masallarımız ile büyüklerin sohbetlerini dinlemekti.

Şimdi beton duvarlar içinde ayrı odalar var her evde. Tüketim toplumu; çocuklarınıza ayrı odalar yapın dedi! Yaptık. Lakin şimdi çocuklar özel odalarında ve digital dünyalarında yapayalnız…

Ne masal anlatan var! Ne de dinleyen. Ne sohbet eden büyükler kaldı! Ne de uykulu gözlerde dedesinin dizinde sevgiyle yoğrulmuş çocuklar….

Küçükler ve büyükler….

Şimdi hepsi, akıllı telefonlarının ve televizyonlarının  karşısında ömür tüketiyorlar.

Kitaplar mahzun, sohbetler kimsesiz, masallar sahipsiz….

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.