“Avrupa 2021 Silletto Ödülü” Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin

https://www.bayburtpostasi.com.tr/kultur-sanat/avrupa-2021-silletto-odulu-kenan-yavuz-etnografya-muzesi-nin-h20195.html

Bayburt Postası – Dünyadaki en prestijli müzeleri belirleyen European Museum Forum (EMF) tarafından her yıl düzenlenen “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri” (European Museum of the Year Award/EMYA) yarışmasında Bayburt’un Beşpınar köyünde kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi finalist olmuştu. Yarışma bugün sonuçlandı. 90 müzesinin yarıştığı ve 27 müzenin finale kalma başarısı gösterdiği yarışmada, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi “2021 Silletto Ödülü” layık görüldü.

Avrupa Konseyinin himayesinde, müzeciliği geliştirmek, kurumsal ve profesyonel yapılarına katkı koymak, tanıtmak ve teşvik etmek, özgün müzeleri görünür kılmak amacı ile 1977 yılında kurulan EMF/EMYA, etnografya müzeciliğinde yeni bir yaklaşım getiren Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ni, 2021 yılı Avrupa’nın en iyileri arasında gösterdi.  Türkiye’ye uluslar arası arenada saygın bir ödül kazandıran Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin bu başarısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından övgü ve sevinç dolu ifadelerle duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri’nde Türk Müzeciliği için muhteşem gece… Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi de “2021 Silleto Ödülü’nü aldı” denildi. 27 müzenin yarıştığı final gecesine adaylar video konfrans yöntemiyle katıldı. Müzenin kurucusu Kenan Yavuz,  “2021 Silletto Ödülü”ne layık görülmenin mutluluğunu, eşi Sibel Yavuz ve oğlu Furkan Yavuz’la birlikte yaşadı.

Müzenin Kurucusu Kenan Yavuz, gazetemize yaptığı açıklamada, Avrupa’nın en saygın ödülllerinden birine layık görülmekten dolayı onur duyduğunu ifade ederek, “Kısa bir zaman içerisinde geleneksel kültür kodlarımızdan beslenerek oluşturduğumuz müzemizin böylesine önemli bir ödüle layık görülmesinden onur duydum. Kadim Bayburt topraklarında, kendi doğup büyüdüğüm köyümde, Anadolu’nun unutulmaya yüz tutan güzelliklerini günümüze ve geleceğe taşımak amacı ile kurduğumuz müzenin, uluslararası alanda böylesine değerli bir ödülle taçlandırılması bizim için gurur verici ve teşvik edici bir gelişme oldu. Kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi gün yüzüne çıkarmak suretiyle yeniden yaşama kazandıran, geleceğe aktaran ve tarihi miras ile buluşturan bir mekan oldu müzemiz. Zaman-mekan ilişkisi içinde, Dünyada özgün bir müze olmak iddiamızın, böylesine prestijli bir süreçte en iyi olarak değerlendirilmesinden gurur duyduk” dedi. Yavuz, “Bu muhteşem başarıya ulaşmamıza katkı koyan başta Bayburt Valimiz sayın Cüneyt Epcim’e, Belediye Başkanlarımıza, yönetim ve danışma kurulu üyelerimize ve elbette başta eşim Sibel Yavuz ve ailem olmak üzere Bayburt halkına ve Beşpınar köyündeki hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum. Ülkemize bu güzelliği kazandırmak bizim için büyük bir övünç vesilesi oldu” diye konuştu.   Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, iş insanı Kenan Yavuz tarafından doğup büyüdüğü Bayburt’tun Beşpınar köyünde, 4500 metrekare kapalı, 10.500 metrekare açık alan olmak üzere, toplam 15000 metrekare alan üzerinde kuruldu. 2013-2019 yılları arasında Kültür Evi olarak hizmet veren müze, gelişimini büyük ölçüde tamamlayarak 2019 yılında “Resmi Özel Müze” statüsü kazandı. Müze, küresel salgına rağmen 2020 yılı yaz aylarında 12 bin ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.

DENEYİME DAYALI KÜLTÜR TURİZMİ Amaçlarının müzecilikte bir dönüşüm gerçekleştirmek ve insanı merkeze alan, sosyo-kültürel yaşamı, müze içerisinde ziyaretçilerin dokunacakları bir yapı ile buluşturmak olduğunu vurgulayan Kenan Yavuz, bu kapsamda bugüne kadar birçok etkinlik düzenlediklerini dile getirdi. Müze ile bütünleşmiş bir şekilde inşa ettikleri butik otel “Loru Han” projesini 2021 Haziran ayında hizmete açmayı planladıklarını söyleyen Yavuz, bölge kültürünün ve tarihi dokusunun yaşanacağı konaklama tesisi sayesinde, uzak yerlerden gelmiş gezginleri ağırlamak ve Bayburt kültürünü tanıtmak imkanı bulacaklarının altını çizdi. Yavuz, “Müze ve konaklama tesisimiz ile ziyaretçilerimizi sistematik olarak etkinlikler ile buluşturacağız. Pandemi sonrası önem kazanan deneyime dayalı kültür turizm anlayışını özümseyerek, yaratıcı ve sürekli iyileştirici bir süreç içinde, kültür dünyamızın hizmetinde olmayı amaçlıyoruz.

Modern yaşamın ve betonlaşmanın yuttuğu “insanı” merkeze alan, ona dokunan ve hissettiren bir müzecilik anlayışını benimsiyoruz” diye konuştu. TAŞLARIN KONUŞTUĞU MEKAN Etnografya müzelerinin genelde modern yapılar içinde etnografik eser sergilemek şeklinde hizmet verdiğine değinen Kenan Yavuz, müzeyi meydana getiren mekanları da etnografik olarak inşa ettiklerini söyledi. Köylerin harabe olmuş evlerinden topladıkları 3000 ton taş ve ahşap malzemeler ile 26 farklı mekan inşa ettiklerini ifade eden Yavuz, “Bölgemizin kimliğini yansıtan mimari yapılanmayla, kötü yapılaşmaya da karşı bir duruş sergiledik” dedi. BİZE GELEN BİZİ YAŞAR Anadolu’nun her köşesinin ayrı bir güzellik olduğunu ifade eden Kenan Yavuz, sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Bize gelen bizi yaşar” düsturu ile ifade etmek istediğimiz şey, ziyaretçilerimizin bölgemizin folklorik değerlerini, edebiyatını, şiirini, yemeğinin lezzetini, dağlarını ve ovalarını yaşayacakları bir mekanı onların hizmetine sunmaktır. Bize gelen bizi yaşar; dağlarda kuşburnu toplamak, harmanda döven sürmek, tandır başında türkü söylemektir. Dedem Korkut Masalları dinlemek, Şair Zihni, Celâli, Hicrani, Ağlar Baba ile tanışmaktır. Soğuk kaynaklardan eğilerek su içmek, köy odasında gaz lambası ışığında sohbet etmenin hazzına varmaktır. Değerli olan her şeyi kadim kılmak suretiyle, kültürümüzün tadını ve dokusunu misafirlerimiz ile birlikte yaşamak ve yaşatmaktır.

Kültür dünyamızı gelenekten hareket ederek gelecek ile buluşturamaz isek, millet olarak hak ettiğimiz yere ulaşmamız mümkün olamayacaktır. Değişmemesi gereken güzelliklerimizin, modernitenin acımasız dişlileri arasında yok olmasına izin vermemeliyiz. Değişmesi gerekenlere açık olmak ne kadar önemli ise, değişmemesi gereken güzelliklerimizi korumaya almak da, o kadar önemli olmalıdır.”

 

TANITIM SUNUMU

Tanıtım sunumunu bilgisayarınıza indirerek, Müzemiz hakkında detaylı bilgileri yakından inceleyebilirsiniz.